Athletics Canada Nominates Athletes to Team Canada for Rio Olympics

    113
    0
    SHARE
    PAN-AM 2015 TORONTO. DAY THREE - PM. JULY23,2015. Photo: Claus Andersen

    After four days of Olympic trials in Edmonton from July 7 to July 10,  sixty-five Canadian athletes have been nominated by Athletics Canada, and the Canadian Olympic Committee to represent Canada at the Rio 2016 Olympic Games in August.

    PAN-AM 2015 TORONTO. DAY THREE - PM. JULY23,2015. Photo: Claus Andersen
    PAN-AM 2015 TORONTO. Photo: Claus Andersen

    Among the athletes, Eric Gillis and Reid Coolsaet will compete in the men’s marathon and Krista DuChene and Lanni Marchant will compete in the women’s marathon. In addition to the marathon, Marchant will also compete in the 10,000 meters, along with Vancouver’s Natasha Wodak. Marchant’s nomination for both events comes after weeks of uncertainty. When news broke last month that Athletics Canada may not allow Marchant to participate in both the marathon and 10,000 meter events, supporters rallied around Marchant and an online petition picked up major support for the London, Ontario athlete.

    Along with the distance runners, sprinters include 2015 IAAF World Champion individual medalist, sprinter Andre De Grasse, and two-time Olympian Melissa Bishop who will compete in the 800 meter event. The team is led by Head Coach and Chief Technical Officer, Peter Eriksson.

    At Rio 2016, Canada expects to field a team of approximately 315 athletes.

    The roster of runners nominated in athletics include:

    Mohammed Ahmed St. Catharines, ON  5000m, 10,000m

    Mobolade Ajomale Richmond Hill, ON 4x100m Relay

    Maria Bernard Calgary, AB  3000m Steeplechase

    Mathieu Bilodeau  Calgary, AB  50km Race Walk

    Khamica Bingham Brampton, ON 4x100m Relay

    Melissa Bishop Eganville, ON 800m

    Nathan Brannen Cambridge, ON 1500m

    Lucas Bruchet Vancouver, BC 5000m

    Aaron Brown Toronto, ON 100m, 200m, 4x100m Relay

    Alicia Brown Ottawa, ON 400m, 4x400m Relay

    Johnathan Cabral Péribonka, QC 110m Hurdles

    Chanice Chase Toronto, ON 400m Hurdles, 4x400m Relay

    Kendra Clarke Edmonton, AB 400m, 4x400m Relay

    Reid Coolsaet Hamilton, ON Marathon

    Andre De Grasse Markham, ON  100m, 200m, 4x100m Relay

    Krista DuChene Brantford, ON Marathon

    Evan Dunfee Richmond, BC 20km & 50km Race Walk

    Crystal Emmanuel East York, ON 100m, 200m, 4x100m Relay

    Phylicia George Markham, ON 100m Hurdles, 4x100m Relay

    Eric Gillis Antigonish, NS Marathon

    Javelin Inaki Gomez Vancouver, BC 20km Racewalk

    Akeem Haynes Calgary, AB 100m, 4x100m Relay

    Nikkita Holder Pickering, ON 100m Hurdles

    Matthew Hughes Oshawa, ON 3000m Steeplechase

    Kimberly Hyacinthe Terrebonne, QC 200m, 4x100m Relay

    Farah Jacques Gatineau, QC 4x100m Relay

    Sekou Kaba Ottawa, ON 110m Hurdles

    Marissa Kurtimah Guelph, ON 4x100m Relay

    Genevieve Lalonde Moncton, NB 3000m Steeplechase

    Oluwasegun Makinde Ottawa, ON 4x100m Relay

    Lanni Marchant London, ON 10,000m, Marathon

    Brandon McBride Windsor, ON 800m

    Taylor Milne Callander, ON 3000m Steeplechase

    Noelle Montcalm Belle River, ON 400m Hurdles

    Carline Muir Edmonton, AB 400m, 4x400m Relay

     

     

    Jessica O’Connell Calgary, AB 5000m

    Charles Philibert-Thiboutot Quebec City, QC 1500m

    Micha Powell Montreal,QC 4x400m Relay

    Brendon Rodney Brampton, ON 200m, 4x100m Relay

    Anthony Romaniw Hamilton, ON 800m

    Andrea Seccafien Guelph, ON 5000m

    Nicole Sifuentes Winnipeg, MB 1500m

    Gabriela Stafford Toronto, ON 1500m

    Hilary Stellingwerff Victoria, BC 1500m

    Erin Teschuk Winnipeg, MB 3000m Steeplechase

    Brianne Theisen-Eaton Humboldt, SK Heptathlon

    Benjamin Thorne Kitimat, BC 20km Race Walk

    Damian Warner London, ON Decathlon

    Sage Watson Medicine Hat, AB 400m Hurdles, 4x400m Relay

    Angela Whyte Edmonton, AB 100m Hurdles

    Chris Winter North Vancouver, BC 3000m Steeplechase

    Natasha Wodak Vancouver, BC 10,000m